Choroby

Wszy i roztocza

Jeśli świnka często się drapie to jest możliwość że ma wszy lub roztocza.Roztocza są tak małe że nie zobaczysz gołym okiem, lecz można dostrzec wszy. Wszy można zlikwidować dzięki specjalnemu szamponowi przeciwko wszą . jeśli przypuszczacie, że świnka ma wszy udajcie się do weterynarza on wam poda i poleci najlepszy szampon leczniczy.

Jeśli dowiecie się, że wasza świnka ma wszy lub roztocza wyczyście i zdezynfekujcie jej klatkę oraz umyjcie ją szamponem leczniczym. Jak macie więcej świnek przemyjcie ich futra szamponem ( nie tym leczniczym) dla bezpieczeństwa bo one też mogły się zarazić od tamtej świnki wszami.

Choroby skóry

Kolejną chorobą na którą świnki często chorują to choroba skóry. Jeśli świnka się drapie ( podobnie jak w poprzedniej chorobie) i ma na swoim ciałku łysiejące, tłuszczące lub swędzące świnkę miejsca udaj się z nią do weterynarza i on da wam więcej wskazówek co robić dalej. 😊

Świnka, która czuje się źle.

Jeśli u świnki słychać głośne i chrapliwe sapanie oraz odmowę jedzenia i picia to oznacza, świnka czuje się źle. Warto w takim przypadku udać się do weterynarza.

Przeziębiona świnka

Świnka mająca głośny oddech, mokre oczy lub nosek oznacza, że świnka jest przeziębiona i trzeba się udać do weterynarza.

Jeśli świnka się skaleczy.

Jeśli świnka się zrani przemyj jej ranę ciepłą wodą i posmaruj ranę niewielką ilością ekstraktu z aloesu.

Udar cieplny.

Kiedy świnka za długo będzie przebywała na słońcu może dostać udar cieplny lub udar słoneczny. Świnka mająca udar cieplny sapie i leży na brzuszku. Nie dawaj śwince niczego do picia do puki nie przestanie sapać, bo może się zakrztusić. Owiń świnkę w ręcznik namoczony zimną wodą i udaj się z nią do weterynarza.