Jak wybrać świnkę morską?

Przyjrzyj się świnką z niewielkiej odległości nie dotykając ich. Kiedy będziesz przyglądać się świnką zachowaj ciszę. Znajdź świnkę, która jest najbardziej aktywna. Kiedy ją odnajdziesz poproś sprzedawcę lub hodowcę czy możesz ją wziąć na ręce. Ukucnij i połóż świnkę na kolana jak by czasami chciała się wyślizgnąć. Stwierdź czy według ciebie jest ona wystarczająco przyjacielska.

Jaka rasa?

Świnki długowłose mają bardzo długą sierść spadającą na ziemie. Wymagają one większej pielęgnacji, ponieważ ich sierść należy często szczotkować, czesać a także myć. Jeśli już zdecydujesz się na kupno świnki morskiej długowłosej pamiętaj aby ją pielęgnować co najmniej raz dziennie. Świnki morskie krótkowłose nie wymagają wielkiej pielęgnacji a szczotkowanie, czesanie i mycie wymagane są co jeden lub dwa tygodnie.

Co będzie potrzebne?

-Pudełko transportowe. Potrzebne będzie do przewożenia świnki. Jeśli masz dwie świnki warto zakupić większe pudełko. Do wyścielenia pudełka warto użyć sianka. Jednak jeśli masz jedną świnkę ją pudełka dla jednej świnki. Świnki nie lubią zimna więc gdy będzie na dworze poniżej 20 stopni Celcjusza przykryj pudełka małym kocem lub ręcznikiem lecz uważaj żeby nie zakryć za mocna dziurek do oddychania.

-Klatka. Będzie potrzebna jeśli trzymasz świnkę w domu. Para świnek potrzebuje klatki o wymiarach 60 na 120 cm do każdej następnej dokładamy 30 cm. Ja mam jedną świnkę i wymiary jej klatki to 40 na 70 często ją wypuszczam więc taka jej starczy ale polecałabym 40 lub 60 na 90. Jeśli macie jedną świnkę to metrowa klatka jest duża ale jeśli za często jej nie wypuszczacie to mogłaby taka jak najbardziej być.

-Ściółka. Świnki lubią się chować i zagrzebywać w sianie lub paskach pociętego papieru. Jeśli macie trociny to musicie koniecznie patrzeć na opakowanie czy czasami nie jest pylący bo może dostać się do oka waszej świnki. Jak chcecie wyścielić klatkę paskami papieru połóżcie na spód klatki gazetę lub papier.

-Woda. Zaopatrz się w specjalną butelkę na wodę. Zawieś ją w odpowiedniej wysokości aby twoja świnka mogła ją dosięgnąć ale też żeby nie byłą za nisko.

-Siano. Świnki muszą jeść siano aby ścierać zęby. Jeśli klatka świnki nie jest wyścielona sianem możesz zakupić kulę na siano lub jakiś paśnik. Często przy klatkach są takie paśniki właśnie na siano. Jeśli masz podwórko lub działkę skoszoną trawę możesz ususzyć i dać zamiast siana. Możesz też dać jej nie ususzoną trawę ale to nie zastąpi siana tylko będzie służyło jako świeży pokarm.

-Miska. Warto zakupić ceramiczną miskę niż plastikową, ponieważ jest cięższa i świnka nie będzie jej gryzła. Jeśli chcesz kupić nową miskę kup ją takiego samego koloru, ponieważ prawdopodobnie świnka nie będzie chciała z niej jeść, bo była przyzwyczajona do poprzedniej.

-Jedzenie (karma)